Pekingi

Pekingi külastamiseks tuleks varuda vähemalt paar päeva, sest Hiina pealinn pakub palju vaatamisväärsusi. Igaüks leiab endale midagi sobivat: vana Pekingi vaimu on tunda paleedes ja templites, metropoli esindavad pilvelõhkujad, ostukeskused, klubid ja Tian’an Meni väljak. Eksklusiivsete hotellide lähedal asuvad traditsioonilised kitsukesed tänavad hutongid ja populaarseim transpordivahend on endiselt jalgratas.

Peking on üks maailma suurimatest linnadest. Nimi Peking tähendab otsetõlkes Põhja pealinna. Elanike arv on ulatub pea 20 miljonini ja linn on Hiina administratiivne, poliitiline, hariduse ja kultuuri keskus. Traditsioonid ja kaasaegsus kohtuvad siin igal sammul ning see ei sarnane ühegi teise linnaga – see on „Hiina peopesal“. Kohalikes restoranides võite maitsta kõiki hiina köögi traditsioonilisi roogi, kogeda tuhandete aastate pikkust ajalugu, kohata parkides tuhandeid Tai Chi harrastajaid, külastada Pekingi Ooperi traditsioonilisi akrobaatilisi etendusi või klubisid, kus Hiina noorem põlvkond Lääne muusika järgi tantsib. Linna uhkuseks on loomulikult selle arhitektuur. Pekingis võib kohata kolmes stiilis ehitisi: impeeriumiaegseid monumente, 1950.–1970. aastate ehitisi ja kaasaegset arhitektuuri. Arhitektuur on niivõrd rikkalik, et turistidel ei ole võimalik ühe külastuse jooksul näha kõike, mis on selle maa tuhandeaastase traditsiooniga seotud ja mille üle hiinlased uhked on.

Keelatud linn

Üks Pekingi suurimaist vaatamisväärsustest on Keelatud linn (Gugong). See asub maailma suurima ja kõige paremini säilinud paleekompleksi keskel. Legendi järgi oli seal 9999 tuba, seda ehitas miljon inimest rohkem kui kaksteist aastat ning kaunistas 100 000 käsitöölist ja kunstnikku. Paleekompleks koosneb 980 ehitisest, mida ümbritsevad 8 meetri kõrgused müürid ning 6 meetri sügavune ja 52 meetri laiune vallikraav. Suurejooneline Keelatud linn võttis enda alla 170 000 ruutmeetrit (praegu 150 000 ruutmeetrit) ja seda ümbritsevad kõrged seinad eraldasid keisriperekonda alamatest. Keelatud linna on keiserliku värvi ja hiina kosmoloogia kohaselt universumi keskpunktiks peetava Põhjatähe järgi kutsutud ka Purpurseks keelatud linnaks.

Keelatud linna hakati ehitama 1406. aastal, mil Mingi dünastia kolmas keiser Yongle (Zhu Di) viis pealinna Nanjingist Pekingisse. Seetõttu pälvis ta nimetuse Pekingi arhitekt. Keelatud linn valmis aastaks 1420 ja sellest alates on poole aastatuhande jooksul elanud palees 24 Mingi ja Qingi dünastia valitsejat. Meeles tuleb pidada, et mandžude sissetungi ajal 17. sajandi keskel hävitati enamik hooneid, nii et osa praegu turistidele avatud hoonetest on Qingi dünastia aegsed. Tasub tähele panna, et Keelatud linna arhitektuuris korduvad väga kindlal alusel kolme-, viie- ja seitsmemotiivilised kaunistused. See tuleneb Hiina yin ja yang elementide harmooniast. Yang esindab kõike maskuliinset ja seda seostati keisriga, seepärast esinebki arvukalt paarituarvulisi kombinatsioone. Keelatud linna külastamiseks tuleb varuda palju aega, sest seal on üle miljoni museaali ja kunstiteose. Keelatud linna sisenetakse läbi Taevase rahu väravate. Keelatud linna suurimad vaatamisväärsused on arhitektuuriobjektid: Ülima harmoonia väravad, Ülima harmoonia palee, Täiusliku harmoonia hoidmise palee, Taevase puhtuse palee, Ilusa meele palee ja Üheksa draakoni müür.

Taevatempel

Taevatempel (Tian Tan) on Hiina suurim templite kompleks. Varem käidi templis uueks aastaks jumalatelt head viljasaaki palumas. Ainult keiser, Taeva poeg, sai oma rahva nimel suhelda jumalatega. Teistele linna elanikele oli tempel suletud. Kompleks koosneb mitmest osast, mida ühendab põhjast lõunasse kulgev Punane sild. Kompleksi kõige tähtsam koht on Taevaaltar, mis on tehtud kontsentriliselt ehitatud kiviplokkidest.

Suvepalee

Suur osa Suvepaleest (Yihe Yuan), mida nimetatakse ka Harmoonia ja rahu aiaks, pakkus Qingi dünastia keisritele varju Keelatud linnas valitseva kuumuse eest. Palee sai oma praeguse kuju 18. sajandil keiser Qianlongilt, kes ehitas selle oma ema 60. sünnipäevaks. Paleega seoses mainitakse aga enim keisrinna Cixit, kes oli imperaatorliku Hiina mõjukaim naine. Ta ehitas palee kahel korral pärast selle hävitamist taas üles (1860 ja 1902). Suvepaleed ümbritseb 290hektariline ala, millest kolmandiku võtab enda alla järv. Seal võib näha paviljone, templeid, künkaid ja veekogusid. Kokku on alal 3000 värvikat arhitektuuriobjekti. Tuntuimad on Headuse ja pikaealisuse paviljon, Vooruse ja harmoonia aed, 17 kaare sild ja Nefriitvöö sild. Suvepaleed ümbritsev aed on näide hiina aiaarhitektuurist, kus kõik on seatud harmooniliselt kindla korrapära järgi.

Tian'an Meni väljak

Pekingi südames asub Tian’an Meni väljak, mis sai oma nime Taevase rahu väravate järgi. See on üks maailma suurimaid väljakuid, kuhu mahub miljon inimest. Väljakut ümbritsevad sotsrealismi stiilis ehitatud hooned 1950ndatest aastatest ja selle põhjaosas asub Taevase rahu väljak, mis viib Keelatud linna. Väljakul peeti avalikke kõnesid, sageli leidsid seal aset demonstratsioonid, millest mainimisväärseim on 1989. aastal toimunud tudengite demonstratsioon. Väljakul on kaks ehitist: Mao Zedongi mausoleum, mis ehitati 1976. aastal pärast tema surma ja Hiina ajaloomuuseum. Mausoleumi ees on Rahvakangelaste monument, mille 10 reljeefi mälestavad revolutsiooniperioodi sündmusi. Igal päikesetõusul heisatakse väljakul riigilipp ja langetatakse taas päikeseloojangul.

Hutongid
Pekingi traditsioonilisi ehitisi nimetatakse hutongideks. Need on vanad, kitsad ida-lääne suunalised tänavad. Tänava ääres on enamasti neljakordsed majad ja nende keskel siseõu Siheyuan. Kuigi enamik hutonge likvideeriti Hiina Vabariigi asutamisega, mille fookus oli moderniseerimisel, võib suurema vaevata leida tüüpilisi hiina hutonge. Enamik neist on siiski ehitatud 20. sajandi esimesel poolel.

Veel vaatamisväärsusi?

Kui teil jääb pärast Pekingi suurimate atraktsioonide külastamist veel aega üle, peaksite kindlasti käima ära Pekingi Ooperis, et vaadata tüüpilist hiina ooperietendust. See ei ole üles ehitatud vaid aariatele ja dialoogile, vaid sisaldab ka akrobaatikat ja võitlusstseene. Külastada võiks ka Yuanming Yuani ehk Vana suvepaleed, vaadata Suure kella templit, Oxeni tänaval asuvat mošeed või suurimat taoismi templit – Valge pilve templit. Peking on ka hea lähtepunkt külastamaks Suurt Hiina müüri.